Anabolické steroidy

V současné době jsou anabolické steroidy nejúčinnějšími prostředky způsobujícími růst svalových tkání. Působí přímo na ...

fitness-team.cz

Anabolické steroidy

V současné době jsou anabolické steroidy nejúčinnějšími prostředky způsobujícími růst svalových tkání. Působí přímo na tkáňový růst, obsahují hormony nebo jejich deriváty (látky řídící chemické přeměny v organismu), jejichž přítomnost je pro organismus jednoznačným signálem, že mají svaly růst. V čem je však nebezpečí? Řekneme vám to, čtěte dál...

Proč lidé používají steroidy?

Existují čtyři základní důvody. První z nich je snaha o dosažení růstu tělesné hmoty v tempu, které je z fyziologického hlediska nemožné. Tato snaha může vyplývat z netrpělivosti, potřeby zvýšit pocit vlastní hodnoty (rostu rychleji než kamarádi), vytyčení nereálného cíle (do prázdnin musím vypadat jako sportovec). Takové chování je často pozorováno u začátečníků.soubory/anabolik-steroid.jpg

Druhý důvod je nedostatečný pokrok u mírně pokročilých závodníků, který často vyplývá z neznalosti současných tréninkových metod a suplementačních programů. Dle průzkumů značná část cvičících trénuje neefektivně a kdyby měli příslušné znalosti, mohli by dosáhnout mnohem lepších výsledků bez prodlužování doby tréninku a zvětšené námahy.

V obou případech je rozhodnutí o používání steroidů spojeno se slabou znalostí tématu a alternativních možností.

Do třetí skupiny lidí, kteří začínají používat steroidy, patří profesionální kulturisté, kteří už dosáhli biologické hranice rozvoje své svalové hmoty a doping je jejich vědomou volbou pro přemožení soupeřů za každou cenu.

Čtvrtou skupinu „steroidních pacientů” tvoří skutečně nemocné osoby – lidé s genetickými vadami nebo poruchami endokrinního systému (hormonálního hospodářství). Zrovna pro ně se steroidy vyrábějí. Tito lidé nemají co ztratit, protože vedlejší účinky používání hormonů jsou i tak menší než následky nesprávné funkce jejich endokrinních žláz.

Jak to působí?

Mechanismus povzbuzování růstu svalů tréninkem je komplexní proces.

Zkrátka vypadá takto:

1. trénink (poškození svalů)

2. nervový systém (vysílání signálů)

3. hypothalamus – hypofýza (řízení žláz vylučujících hormony)

4. působení anabolických hormonů: povzbuzení transportu aminokyselin a jejich větší absorpce, intenzivnější syntéza a asimilace bílkovin ve svalech (anabolismus).

5. růst svalové tkáně

Je třeba poznamenat, že každá z těchto etap probíhá optimálně z fyziologického hlediska, tzn. organismus zná své zásoby, možnosti a případné vady a těmto údajům přizpůsobuje strukturu výše uvedeného procesu.soubory/anabolika-steroidy.jpg

Použití anabolických steroidů je vnější zásah do celého procesu. Díky přítomnosti hormonů sice dojde ke všem procesům uvedeným v bodech 4 a 5, včetně očekávaného růstu svalů, ale nedojde k předchozím procesům. Povzbuzování růstu svalů vnějším zásahem narušuje hormonální cyklus zdravého organismu. Zde se objevuje podstatný problém. Pokud jde o nemocné osoby, nelze mluvit o vyvolávání poruch (jejich organismus i tak pracuje nesprávně), ale v případě zdravých lidí používání steroidů způsobuje snížení potenciálních možnosti rozvoje.

Konkrétně:

- následkem používání hormonů je omezení vylučování vlastních hormonů (přizpůsobovací proces), což způsobuje, že po ukončení hormonální léčby přírodní hormonální hospodářství je velmi ubohé. Rozsah ostatních interakcí a vztahů příčin a následků v hormonálním systému je natolik složitý (a do jisté míry neznámý), že je těžké říct, zda je organismus schopen se vrátit k předchozím možnostem růstu.

- hormonální povzbuzení růstu svalů může způsobit nežádoucí změny, např. růst srdečního svalu bez rozšíření krevních cév. Kromě toho může porušovat hierarchii řízení zásob organismu, např. posílání bílkovin k růstu svalů na úkor funkce jiných orgánů.

- steroidy rovněž mohou „nevědomky“ povzbudit genetické tendence (např. k novotvarům), jejichž vývoj by byl v normálních podmínkách účinně zastavován.

Kromě těchto jevů má používání steroidů všeobecně známé následky spojené s toxicitou těchto prostředků pro krevní oběh, játra a jiné orgány.

Existuje nějaká alternativa?

Ano. Zrovna na ní pracují odborníci na suplementy. Samozřejmě je to typický kompromis – tyto prostředky jsou méně účinné, ale zároveň jsou prosty vedlejších účinků a působí neinvazně. Sportovní suplementace je oblast, která se skutečně rozvíjí a její úspěchy jsou hmatatelné a viditelné. Efektivnost silového tréninku se suplementací může být i dvakrát vyšší než bez ní.

Rostlinné steroly

V klasifikaci chemických látek se mezi steroidy zařazují také látky rostlinného původu – steroly, obsahují totiž hydroxylovou skupinu v poloze 3 a alifatický řetězec v poloze 17. Nejsou to ale anabolické steroidy ve stejném smyslu jako výše uvedené látky, i když mohou být použity k výrobě těchto látek (např. kortikosteroidů). Steroly v přírodní podobě jsou povoleny ve sportu a jejich spotřeba nezpůsobuje vedlejší účinky.

Steroly jsou analogy lidských hormonů a prekursory steroidních hormonů v organismu. Brzdí syntézu prostaglandinů a zlepšují duševní stav.

(zdroj: megabol.com)

Anabolické steroidy - 837448 - anabolika, steroidy

anabolika, steroidy

Aktuální článek: Anabolické steroidy

Komentáře k Anabolické steroidy

1
1.7.2018 18:16
www.anabolicsteroidsmusles.com

predem vas vsechy zdravime, nabizime top produkty jako je
ROYAL PHARMACEUTICAL NOVINKA NA TRHU
ALPHA PHARMA
PRIMUS RAY
PHARMA LAB
CALVIN SCOTT
ALLEY
BIOPEPTIDS
GEP A PLNO JINYCH DALSICH

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.fitness-team.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.fitness-team.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace