Kyselina asparagová

Kyselina asparagová DAA-stin

fitness-team.cz

Kyselina asparagová

Kyselina asparagová (zkratka Asp nebo D) patří mezi 21 základních aminokyselin, které se vyskytují v bílkovinách (proteinech). Kromě své nezastupitelné úlohy v látkové přeměně (metabolismu) má úlohu podpory mnoha biochemických pochodů v organizmu.

Kyselina asparagová je schopna na sebe vázat amonné ionty (čpavek) a významně se tak podílí na mechanismu jejich odstranění z těla. V organizmu se jako kyselina prakticky nevyskytuje a je téměř vždy přítomna ve formě soli nazývané aspartát.

Kyselina asparagová je v lékové formě podávána především kardiakům a slouží jako „nosič" dvou minerálních látek horčíku a draslíku. Významnou úlohu plní v činnosti mozku. V odborné literatuře je citována možnost použití jako sedativa. Uplatňuje se při podezření na syndrom chronické únavy (CFS) a to společně s kyselinou glutamovou. Lze ji také použít při extrémní fyzické únavě. Objevuje se tudíž v některých suplementech nazývaných trefně „WORK OUT" čili podpora výkonu, nebo také AEROBIC ENHANCER čili „vylepšovač" kvality výkonu vykonaného při nízké až střední intenzitě zatíženi, v tzv. aerobním (kyslíkovém) pásmu.

V poslední době se doporučuje kombinace asparaginu s glutaminem - zesiluje jeho účinky co do podpory růstu svalů a efektivity odstraňování únavy. Tato aminokyselina je obsažena především v rostlinné stravě – nejvíce zřejmě v chřestu.

Kyselina asparagová je rovněž přirozenou protilátkou při předávkování alkoholem. 

Využití při fitness a v lékařství:

  • pro sportovce - zlepšuje činnost mozku, koordinaci a vytrvalostní výkon (1 - 2 g před výkonem spolu s glutaminem) 
  • jako „nosič" minerálů: hořčíku a draslíku
  • zlepšení mozkové činnosti - společně s další aminokyselinou: kyselinou L-glutamovou (denně asi 0,5 g dlouhodobě, aktuálně účinná dávka je vyšší - asi 2 g)
  • při syndromu chronické únavy (dávky nejsou určeny, lze zkusit 0,5 -1 g denně minimálně po dobu 14ti dní)
  • pro alkoholiky jako prevence cirhózy (denně asi 1 - 2 g po dobu minimálně 1 měsíce - váže přebytečný amoniak)

Kontraindikace samotné kyseliny asparágové nejsou známy, nicméně není doporučeno ji podávat dětem a těhotným ženám a osobám s poruchami činnosti ledvin.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.fitness-team.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.fitness-team.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace